tabela_rozmiar_poprawiona

Pamiętaj, że te same europejskie rozmiary butów różnych marek mogą mieć różne długości wkładek. Najbezpieczniej kierować się przy wyborze butów długością wkładki (w naszej tabeli skrót DW długość wkładki podany w centymetrach).

Jeśli nie pamiętasz swojej idealnej długości wkładki, posłuż się prostą metodą. Odrysuj swoją stopę na kartce papieru A4 (większe stopy będą wymagać połączenia dwóch kartek – roz.45,5-49) i zmierz jej długość. Sprawdź, która wkładka najlepiej będzie pasować do Twojej stopy zgodnie z zasadą. 4 – 8 mm ponad długość stopy dla butów lepiej dopasowanych do krótszych dystansów i dynamicznych startów lub 8 – 14 mm ponad długość stopy dla butów z dodatkową przestrzenią do dłuższych dystansów i treningów.

Przykład:

Z Twoich pomiarów wynika, że długość Twojej stopy wynosi 266 mm. Poszukujesz butów do długich startów i spokojnych wybiegań treningowych. Dodajesz do 266 mmm liczbę z przedziału 8 – 14 mm (w tym przypadku 10 mm) do najbliższego rozmiaru i wygląda na to, że powinieneś wybrać buta w rozmiarze EUR 42 (276 mm – wkładka)